Oracle România a demarat, la 25 iunie, o nouă procedură de concediere colectivă care ar urma să afecteze aproximativ 526 de angajaţi, potrivit unor informaţii publicate pe o platformă online dedicată pieţei muncii.
Documentul intern făcut public arată că procesul vizează mai multe entităţi ale grupului în România: Oracle România SRL, Oracle Global Services România SRL, Oracle Sovereign Cloud România SRL şi Oracle Sovereign Cloud Tech România SRL. Conducerea ar fi analizat structura echipelor pentru a identifica posturile care urmează a fi desfiinţate şi a încercat anterior reducerea impactului prin recrutare internă, însă numărul poziţiilor disponibile este limitat.
Persoanele ale căror posturi ar putea fi afectate urmează să fie informate şi consultate în cadrul procedurii. Conform notei, angajaţii sunt încurajaţi să transmită propuneri privind măsurile de sprijin pe care compania le va oferi. Reprezentanţii Oracle ar fi precizat că înţeleg dificultatea situaţiei şi şi-au exprimat speranţa că angajaţii vor gestiona tranziţia.
Sursele citate indică faptul că angajaţii afectaţi vor beneficia de perioada legală de preaviz, urmată de două luni de „garden leave” în care nu vor presta activitate, dar vor primi salariul integral. Pachetele compensatorii ar urma să fie similare celor din restructurările anterioare: angajaţii cu vechime până la 3 ani şi 6 luni ar primi trei salarii compensatorii, iar pentru fiecare an suplimentar se adaugă un salariu compensatoriu, pachetele putând ajunge până la 12 salarii, în funcţie de vechime.
Până în prezent informaţiile nu au fost confirmate oficial de reprezentanţii Oracle România.


Comentarii recente