Președintele Forța Dreptei, Ludovic Orban, afirmă că PNL și USR nu ar trebui să susțină învestirea unui guvern minoritar condus de Sorin Grindeanu, susținând că un astfel de gest ar echivala cu o „sinucidere politică” pentru ambele partide.
Orban a amintit că PNL și USR au fost, în opinia sa, „partidele corecte” din fosta coaliție și că au fost trădate de PSD, care, susține el, s-a aliat cu AUR pentru a dărâma guvernul anterior. Potrivit fostului premier, cele două formațiuni au decis înainte și după moțiunea de cenzură că nu vor colabora cu PSD la guvernare și nu vor vota pentru un executiv din care face parte sau care e susținut de PSD.
El a explicat că ideea ca PNL și USR să voteze învestirea unui guvern și apoi să treacă în opoziție este iluzorie, pentru că votul presupune asumare politică a măsurilor guvernamentale, iar AUR ar profita electoral de nemulțumirile publice.
Orban a avertizat că un guvern PSD instalat ar încerca să-și asigure o majoritate parlamentară și să slăbească influența PNL și USR în administrație, inclusiv prin sprijinirea fracțiunilor trădătoare și prin marginalizarea reprezentanților celor două formațiuni.
De asemenea, el a atras atenția asupra posibilității ca Nicușor Dan să fie scos din zona de responsabilitate politică privind o eventuală desemnare a lui Grindeanu și a recomandat liderilor PNL și USR să consulte electoratul înainte de a decide susținerea unui guvern PSD, afirmând că peste 95% dintre simpatizanți s-ar opune, potrivit estimării sale.
Ca alternativă, Orban propune continuarea susținerii unei soluții guvernamentale minoritare formată din PNL, USR și UDMR, susținând că, dacă președintele Dan îl desemnează pe Grindeanu, acesta ar trebui lăsat să caute majoritate fără sprijinul parlamentar al PNL și USR.


Comentarii recente