Președintele american Donald Trump a avertizat că Statele Unite pot recurge la noi atacuri împotriva Iranului dacă Teheranul nu-şi controlează aliaţii din Liban, în contextul tensiunilor regionale şi al negocierilor în curs între Washington şi autorităţile iraniene.
Mesajul lui Trump, postat duminică pe platforma Truth Social, face referire la confruntările dintre gruparea şiită Hezbollah şi forţele armate israeliene din sudul Libanului. „Iranul trebuie imediat să împiedice grupările afiliate din Liban, plătite masiv, să cauzeze probleme. În caz contrar, vom lovi Iranul din nou foarte puternic, aşa cum am făcut săptămâna trecută, dacă nu chiar mai puternic”, a transmis preşedintele.
Declaraţiile au loc în timp ce reprezentanţi ai SUA, Iranului şi Qatarului se întâlnesc în Elveţia pentru discuţii despre situaţia din Liban şi despre activele iraniene blocate. Televiziunea de stat iraniană a relatat că întâlnirea are loc într-un hotel din centrul Elveţiei şi survine la câteva zile după încheierea unui protocol de acord între Washington şi Teheran.
Delegaţia americană este condusă de vicepreşedintele JD Vance, care a caracterizat negocierile desfăşurate la staţiunea Burgenstock drept un moment important şi „istoric” pentru relaţiile cu Iranul şi pentru posibila relansare a dialogului bilateral.


Comentarii recente