Ilie Bolojan, reales duminică președintele PNL, a criticat modul în care a fost gestionată nominalizarea lui Adrian Veștea pentru postul de prim-ministru, afirmând că Veștea a acceptat desemnarea fără să consulte conducerea partidului. Bolojan a spus că această atitudine a fost o lipsă de respect față de colegi și i-a descris pe cei care au susținut nominalizarea drept o „verigă slabă”.
Liderul liberal a precizat că PNL nu va intra la guvernare alături de PSD și a reiterat decizia Congresului potrivit căreia orice membru care va accepta funcții în guvernul condus de Veștea va fi exclus din partid. De asemenea, Bolojan a arătat că desemnarea făcută fără consultarea partidului a amplificat tensiunile interne.
Referitor la Ciprian Ciucu, Bolojan a evitat comentarii pe dosare, afirmând că pleacă de la prezumția de nevinovăție și respectă decizia acestuia de a nu mai candida. Despre structura echipei propuse de Veștea, Bolojan a observat că doar două persoane din 60 sunt noi, sugerând o „USR-izare” a formularii, în contextul criticilor din partid.
Întrebat dacă primarul Bucureștiului Nicușor Dan a fost invitat la congres, Bolojan a explicat că organizarea într-o situație de criză şi incertitudinile privind desfășurarea evenimentului au făcut imposibilă trimiterea invitațiilor până în ultima clipă.


Comentarii recente