Secretarul de Stat al SUA, Marco Rubio, va efectua între 23 şi 25 iunie o vizită în Emiratele Arabe Unite, Kuweit şi Bahrain pentru discuţii legate de acordul preliminar încheiat recent între Washington şi Teheran, precum şi despre alte dosare de securitate regională, a anunţat Departamentul de Stat, citat de Reuters.
În Bahrain, Rubio va participa la o reuniune cu reprezentanţii Consiliului de Cooperare al Golfului (GCC) — format din Bahrain, Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite, Kuweit, Qatar şi Oman. Oficialul american va aborda, printre altele, memorandumului de înţelegere semnat între SUA şi Iran, libertatea navigaţiei prin Strâmtoarea Hormuz şi eforturile pentru menţinerea păcii şi stabilităţii în regiune.
Vizita are loc în contextul în care administraţia preşedintelui Donald Trump caută sprijinul aliaţilor din Golf pentru memorandum. Oficialii regionali şi-au exprimat îngrijorarea faţă de anumite prevederi, în special despre posibilitatea creării unui fond de reconstrucţie de 300 de miliarde de dolari pentru Iran şi riscul ca o parte din aceste resurse să finanţeze capacităţi militare sau grupări aliate.
Statele din Golf au mai ridicat obiecţii legate de absenţa unor prevederi privind programul iranian de rachete balistice. Vizita survine după semnarea, săptămâna trecută, a memorandumului care stabileşte un termen de 60 de zile pentru negocierea unui acord mai amplu şi după prima rundă de discuţii din Elveţia, la care a participat o delegaţie americană condusă de vicepreşedintele JD Vance.


Comentarii recente