Premierul desemnat Adrian Veștea s-a întâlnit luni seară la sediul AUR cu liderul formațiunii, George Simion, cu puțin timp înainte de votul de învestire din Parlament. Întâlnirea a urmat unei zile tensionate, în care miniștrii propuși au fost audiați în comisiile de specialitate.
George Simion a declarat că AUR nu va susține guvernul propus și că parlamentarii partidului vor părăsi sala la vot, motivând că formațiunea nu are mandat să sprijine Cabinetul Veștea. El a invocat declarații anterioare ale președintelui Nicușor Dan, susținând că ar exista „restricții din partea președintelui” care împiedică luarea în calcul a susținerii pentru noul executiv.
Simion a numit discuția cu Veștea „constructivă” și l-a caracterizat pe premierul desemnat drept „un om rezonabil”, dar a subliniat că AUR nu a primit clarificările dorite privind fiscalitatea, susținerea mediului de afaceri și politicile pentru antreprenori. El a reafirmat că partidul este dispus să participe la guvernare, dar că nu a solicitat ministere sau posturi și a cerut corectarea urgentă în Parlament a măsurilor propuse de Ilie Bolojan.
Liderul AUR a reiterat poziția privind suspendarea președintelui Nicușor Dan și a amintit moțiunea de cenzură inițiată pe 5 mai, afirmând că AUR așteaptă clarificări înainte de vot.


Comentarii recente