Federaţia Europeană de Handbal (EHF) a anunţat lista echipelor calificate în ediţia 2026-2027 a Ligii Campionilor. România va avea trei reprezentante, acelaşi număr ca în sezonul precedent.
La feminin, Gloria Bistriţa, campioana României, şi vicecampioana CSM Bucureşti (invitată) vor participa în competiţie. Alte participante confirmate vor fi HC Podravka, Team Esbjerg, Brest Bretagne Handball, Metz Handball, HSG Blomberg-Lippe, Györi Audi ETO KC, OTP Group Budućnost, Storhamar Håndball Elite şi RK Krim OTP Group Mercator (locuri garantate), precum şi Odense Håndbold, Nykøbing Falster, BV Borussia Dortmund, FTC şi Sola Handballklubb (pe bază de invitaţii).
Danemarca va avea trei echipe la feminin (Team Esbjerg, Odense şi Nykøbing), iar Franţa, Germania, Norvegia, România şi Ungaria câte două. Cererea echipei Molde Elite (Norvegia) a fost respinsă. Clasamentul naţiunilor feminine: Ungaria 227,67; Danemarca 169,00; Franţa 145,33; Norvegia 142,23; România 114,33; Germania 110,67 etc.
La masculin, Dinamo Bucureşti reprezintă România. Topul coeficienţilor pentru masculin: Germania 210,33; Spania 186,33; Franţa 139,33; Danemarca 138,67; Polonia 128,00; Ungaria 118,00; România 77,50 etc. Lista completă a cluburilor calificate include printre altele Barça, PSG, SC Magdeburg, Veszprém şi Industria Kielce (locuri garantate) şi mai multe invitaţii.
Tragerea la sorţi a grupelor va avea loc vineri, 26 iunie 2026, la Viena, iar faza grupelor începe pe 5/6 septembrie la feminin şi 9/10 septembrie la masculin.


Comentarii recente