Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu a lansat sâmbătă, 27 iunie, un atac dur la adresa PSD, acuzând formațiunea că a generat actuala criză politică prin dărâmarea guvernului din care făcea parte. Într-o postare pe Facebook, Gheorghiu afirmă că PSD a încercat două tentative eșuate de a instala un nou executiv „folosindu-se de interpuși” și că s-a prezentat „cu căciula în mână” la sediul AUR pentru a obține voturi.
„PSD a cerut să i se dea toată puterea, fără nicio condiție și fără nicio garanție că vor lua deciziile bune pentru România”, a mai scris vicepremierul, acuzând partenerii social-democrați că încearcă acum „să arunce vina pe alții pentru eșecul lor și pentru haosul în care au aruncat România”.
Gheorghiu susține că disputa actuală nu este între lideri sau între dreapta și PSD, ci între «cei care vor eliminarea privilegiilor» și «gașca privilegiaților care prăduiesc România». Ea mai spune că planurile de manipulare ale PSD „nu mai funcționează” și că susținătorii săi sunt „mai mulți și mai uniți ca niciodată”.
Articolul amintește totodată că europarlamentarul Siegfried Mureșan, propus premier de PNL, USR și UDMR, l-a criticat pe Sorin Grindeanu pentru schimbarea atitudinii privind preluarea portofoliului de prim-ministru. De asemenea, Lia Olguța Vasilescu, primar al Craiovei și membră PSD, a declarat că partidul este gata să formeze guvernul dacă va obține sprijin parlamentar și l-a acuzat pe Ilie Bolojan că blochează negocierile.


Comentarii recente