Guvernul interimar condus de Ilie Bolojan se întrunește luni, de la ora 20:00, într-o şedinţă extraordinară, cu puţin timp înainte de votul de învestitură prevăzut în Parlament pentru cabinetul propus.
Agenda reuniunii nu a fost făcută publică. Plenul reunit al Parlamentului urmează să decidă, de la ora 21:30, asupra învestiturii noului Executiv şi asupra programului de guvernare prezentat de premierul desemnat, Adrian Veştea.
Înaintea votului, Adrian Veştea a anunţat că va avea o discuţie la sediul AUR cu liderul formaţiunii, George Simion, în vederea unei posibile susţineri parlamentare. „Sunt un om al dialogului şi al consensului… voi avea o întâlnire cu preşedintele AUR, George Simion”, a spus Veştea, subliniind responsabilitatea de a încheia criza politică.
George Simion a spus că aşteaptă un dialog în care premierul desemnat să clarifice dacă consideră parlamentarii AUR extremişti, având în vedere că voturile formaţiunii pot fi decisive. El a reiterat că AUR rămâne în opoziţie şi şi-a menţinut cererile politice, inclusiv solicitarea funcţiei de preşedinte al Senatului pentru Petrişor Peiu.


Comentarii recente