O intervenţie poliţienească în Sectorul 1 al Capitalei s-a încheiat cu imobilizarea a doi tineri, după o urmărire care a necesitat folosirea armamentului din dotare în scop de avertizare. Incidentul a avut loc miercuri seara, în jurul orei 20:20, pe Şoseaua Nicolae Titulescu, în timp ce poliţiştii Secţiei 4 desfăşurau activităţi pentru menţinerea ordinii şi siguranţei publice.
Potrivit Poliţiei Capitalei, agenţii au observat doi bărbaţi al căror comportament le-a atras atenţia şi au încercat să îi legitimeze. Cei doi au fugit în direcţii diferite: unul spre Bulevardul Banu Manta, celălalt spre strada Bahluiului. Tânărul de 23 de ani a fost prins rapid de un poliţist, iar cel de 24 de ani a continuat fuga.
După ce a ignorat somaţiile repetate, poliţistul a tras un foc de avertisment în plan vertical, conform prevederilor legale. Ulterior, bărbatul de 24 de ani s-a oprit şi a fost imobilizat fără incidente.
În timpul urmăririi, unul dintre tineri a aruncat sub un autoturism o pungă care conţinea o substanţă vegetală susceptibilă a avea efecte psihoactive. Punga a fost ridicată, sigilată şi indisponibilizată şi va fi predată structurii specializate în combaterea criminalităţii organizate pentru analize şi cercetări de specialitate.
Poliţia precizează că nu au fost înregistrate victime sau pagube materiale în urma folosirii armamentului. Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor.
Sursa video: Poliţia Română


Comentarii recente