Un tânăr român în vârstă de 23 de ani a fost împușcat miercuri, 24 iunie, de polițiști în comuna Wimille, în nordul Franței, după ce nu a oprit la semnalul forțelor de ordine și a încercat să fugă, transmite France 3.
Potrivit autorităților, urmărirea s-a încheiat când bărbatul a coborât din autoturism şi a fugit pe jos; în acel moment a fost rănit de un glonţ. Victima a fost preluată de echipajele medicale și transportată, sub supraveghere, la Centrul Spitalicesc din Boulogne. Procurorul din Boulogne a confirmat că persoana aflată în spital a fost plasată în arest preventiv.
În vehicul se aflau trei persoane: tânărul român de 23 de ani, o femeie româncă de 22 de ani şi un bărbat afgan de 30 de ani; cei doi însoțitori au fost predați serviciilor de poliție. Cei doi agenți implicați, în vârstă de 49 și 18 ani, au fost declarați în stare de şoc şi au fost supuşi evaluării medicale, fără răni vizibile.
Într-un alt caz din luna iunie, un român a fost condamnat în Franța la doi ani de închisoare cu executare pentru că a smuls colierul unei femei de 70 de ani într-o catedrală din Saint-Étienne; acesta a fost identificat cu ajutorul camerelor de supraveghere şi arestat la patru zile după incident.


Comentarii recente