O femeie de 22 de ani a fost reţinută şi arestată preventiv, fiind cercetată pentru omor asupra unui membru de familie şi pentru rele tratamente aplicate minorului, după ce unul dintre copiii săi a fost găsit decedat, iar ceilalţi doi erau în stare de subnutriţie. Procurorii au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale la 23 iunie 2026.
Potrivit Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Galaţi, în perioada ianuarie 2026–10.06.2026 inculpata, prin neasigurarea unei alimentaţii corespunzătoare şi prin neprezentarea pentru investigaţii medicale, ar fi cauzat decesul fiului său la data de 10 iunie 2026. Tot în aceeaşi perioadă, prin privarea de hrană, asistenţă medicală şi condiţii locative necorespunzătoare, ar fi pus în pericol dezvoltarea fizică şi intelectuală a celorlalţi doi copii.
Tragedia a fost sesizată de o rudă, iar pe 10 iunie 2026 echipele de intervenţie din Galaţi au găsit, după deblocarea uşii, un copil decedat şi alţi doi minori în stare gravă de malnutriţie şi deshidratare. Cei doi au fost transportaţi la Spitalul de Copii Galaţi, apoi preluaţi de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Galaţi după stabilizarea stării lor medicale.
Procurorii au cerut arestarea preventivă a femeii pentru 30 de zile. Ancheta în caz continuă, iar verificările administraţiilor competente sunt în curs.


Comentarii recente