Autoritățile germane au efectuat, miercuri 24 iunie, percheziții în Berlin și Frankfurt în cadrul unei anchete care vizează o presupusă tentativă de sabotare a aprovizionării cu gaze naturale a Germaniei. Polițiștii au percheziționat locuința unui cetățean rus şi a altei persoane nevizate de anchetă în Berlin, precum şi sediul unei companii din Frankfurt, al cărei nume nu a fost făcut public.
Procurorii federali anchetează modul în care a fost vândută subsidiara Gazprom Germania la sfârşitul lunii martie 2022, la aproximativ o lună după izbucnirea invaziei Rusiei în Ucraina. Potrivit procurorilor, compania a fost desprinsă din grupul rus prin „vânzări indirecte de acțiuni”, iar ulterior o firmă din Moscova, fără legături cu sectorul energetic, a devenit proprietar.
Noul proprietar a dispus lichidarea Gazprom Germania, care la momentul respectiv deţinea cel puţin 25% din capacitatea de stocare a gazelor naturale a Germaniei, susţin anchetatorii. Cetățeanul rus este acuzat că a sprijinit punerea în aplicare a deciziei de lichidare. Procurorii au precizat că nu au fost făcute arestări până în prezent.
Înainte de război, Rusia era unul dintre principalii furnizori de gaze pentru Germania, iar Berlinul a accelerat reducerea dependenței de importurile rusești. Fostul cancelar Olaf Scholz declara la finalul anului 2022 că Germania nu va mai deveni dependentă de o resursă strategică precum gazele naturale. Totodată, Uniunea Europeană a convenit să elimine treptat importurile de gaze ruseşti până la sfârşitul anului 2027; Michael Damianos, ministrul energiei din Cipru, a salutat această decizie ca pe un pas către o Uniune Energetică autonomă.


Comentarii recente