Primarul PSD al municipiului Buzău, Constantin Toma, a declarat luni, 22 iunie, că speră ca guvernul propus de Adrian Veștea să nu primească votul Parlamentului. El a afirmat pentru Agerpres că este „o formulă care nu poate ajuta ţara în niciun fel”, susţinând că propunerile sunt făcute din oameni care „nu cred că vor face faţă” sau „nu sunt la nivelul funcţiilor nominalizate”.
Afirmaţiile lui Toma vin în contextul în care, anterior, fostul premier Victor Ponta a spus pe Facebook că învestitura Guvernului Veştea nu va fi posibilă fără voturile AUR: „FĂRĂ AUR NU TRECE GUVERNUL VEȘTEA! Sunați-l pe Simion dacă vreți să treacă!”, a transmis Ponta.
Conducerea Parlamentului a programat audierile miniștrilor propuși în comisiile de specialitate între orele 12:00 și 21:00, iar de la 21:30 plenul reunit urma să dezbată şi să voteze învestirea Cabinetului condus de Adrian Veștea. Înainte de vot, Birourile Permanente Reunite au avut un schimb de poziţii: AUR s-a abținut, iar PNL, USR și UDMR au votat împotrivă, astfel că ordinea de zi nu a fost aprobată.
Guvernul propus include trei vicepremieri, dintre care doi fără portofoliu, iar miniștrii sunt audiați în comisii înainte de votul din plen.


Comentarii recente