Petrişor Peiu, liderul senatorilor AUR, a declarat duminică, 28 iunie, la Digi24 că Sorin Grindeanu, preşedintele PSD, va reuşi să strângă voturile necesare pentru învestirea Guvernului, chiar dacă va avea o majoritate instabilă.
Peiu a caracterizat viitoarea majoritate drept „fragilă”, un aranjament care va încerca să se menţină pe un teren alunecos. El a explicat că în rândul partidelor parlamentare există o stare de oboseală şi o dorinţă generală de a găsi o ieşire din criză, ceea ce favorizează negocierile şi compromisurile între formaţiuni.
Potrivit liderului AUR, PNL ar putea miza pe prestaţia lui Ilie Bolojan în opoziţie sau „semi-oppoziţie”, în timp ce PSD nu ar refuza un acord, iar UDMR s-ar regăsi din nou în rolul de arbitru. Peiu a susţinut că USR ar putea rămâne marginal dacă celelalte trei partide convin un acord privind urgenţe sau legi prioritare.
Deşi AUR va fi exclus din viitoarea formulă guvernamentală, Peiu a afirmat că partidul poate juca rol de arbitru în Parlament, voturile sale putând deveni decisive pentru anumite proiecte. El a insistat că diferenţele de viziune dintre PSD şi AUR ar fi făcut dificilă o coaliţie directă şi a respins ideea că AUR ar fi o filială a PSD, subliniind motivele politice care au stat la baza moţiunii de cenzură.
Miercuri, liderii PSD au hotărât să-l susţină pe Sorin Grindeanu drept propunere de prim-ministru şi au anunţat că partidul nu va susţine un guvern minoritar. Conducerea PSD a decis, în unanimitate, asumarea responsabilităţii guvernării şi a desemnat o echipă de negociere pentru discuţii cu celelalte formaţiuni prooccidentale din Parlament.
Grindeanu a afirmat că PSD va avea autonomie asupra programului de guvernare şi a respins negocieri bazate pe împărţirea funcţiilor, insistând pe un program axat pe relansare economică şi recâştigarea încrederii publice.


Comentarii recente