Deputatul PSD Marius Budăi a acuzat PNL şi USR că sunt responsabile pentru blocajul politic prelungit şi a afirmat că România funcţionează de 50 de zile cu un guvern interimar din cauza indeciziilor celor două partide.
Budăi a scris că PNL şi USR au inventat o „doctrină politică” pe care a descris-o drept „guvernarea fără guvernare şi răspunderea fără răspundere”. El a criticat schimbările frecvente de poziţie ale conducerii PNL, menţionând exemplul lui Ilie Bolojan şi afirmând că declaraţiile liderului au variat semnificativ în doar câteva zile, de la susţinerea unui guvern minoritar PSD la altă formulă susţinută ulterior de PNL şi USR.
Parlamentarul PSD a subliniat efectele acestei instabilităţi: investiţiile, fondurile europene şi economia aşteaptă, în timp ce negocierile despre formule, rotaţii şi excepţii continuă. Budăi a precizat că PSD, prin Sorin Grindeanu, a făcut o propunere de premier şi a pus la dispoziţie un program şi deschidere la dialog, dar a primit răspunsuri schimbătoare din partea PNL.
Articolul menţionează şi reacţiile recente: vineri, 26 iunie, preşedintele Nicuşor Dan a transmis un mesaj după eşecul discuţiilor de la Cotroceni privind desemnarea unui premier, iar sâmbătă, 27 iunie, europarlamentarul Siegfried Mureşan, propus de PNL, USR şi UDMR, l-a atacat pe Sorin Grindeanu, pe care l-a acuzat de „răzgândire” pentru că anterior ar fi evitat responsabilitatea, iar acum îşi doreşte mandatul.


Comentarii recente