Premierul interimar Ilie Bolojan a afirmat marți, 23 iunie, că PNL menține propunerea privind învestirea unui guvern minoritar, după ce Executivul propus de Adrian Veștea nu a obținut votul de încredere în Parlament.
Bolojan a subliniat necesitatea unui guvern cu puteri depline, construit pe transparență, reguli clare şi respect pentru principiile democratice, şi a criticat practicile politice care au condus la eşecul învestirii.
PNL propune ca noua legislaţie guvernamentală să fie însoţită de un pact naţional care să stabilească priorităţile pentru următoarele şase luni. Partidul afirmă că este pregătit să contribuie la o soluţie „corectă, asumată, transparentă şi construită în interesul României”.
Luni seară, guvernul condus de Adrian Veștea a primit 189 de voturi „Pentru” şi 23 „Contra”, insuficiente faţă de cele 233 necesare învestirii. Rezultatul a fost influenţat de retragerea parlamentarilor AUR din sala de plen înainte de finalizarea votului, decizie anunţată de liderul George Simion.
Reprezentanţii PSD, conduşi de Sorin Grindeanu, au declarat că au votat în bloc pentru Guvernul Veștea şi au cerut stabilitate politică şi administrativă, criticând totodată politicienii care pun interese personale înaintea celor naţionale.


Comentarii recente