Identitatea mamei lui Kim Jong-un rămâne unul dintre puținele subiecte tabu din Coreea de Nord: liderul suprem nu i-a rostit niciodată numele în cei 15 ani de la preluarea puterii. Motivația e legată de nucleul legitimității regimului, construit pe „linia de sânge Paektu”, care leagă dinastia de miticul Munte Paektu și sapă în esența ideologiei statului, explică BBC.
Biografia publică contrastează cu realitatea: Ko Yong-hui s-a născut în 1952 în Osaka, într-o familie de coreeni din insula Jeju care făceau parte din comunitatea Zainichi. Familia a revenit în Coreea de Nord în cadrul programului de repatriere 1959–1984, care a adus aproximativ 93.000 de coreeni din Japonia.
Repatriații au fost rapid etichetați „jjaepo”, o categorie suspectă în sistemul social songbun. Deşi Ko a intrat în trupa Mansudae şi a ajuns iubita lui Kim Jong-il, originea ei a reprezentat o vulnerabilitate pentru imaginea dinastică: copiii născuți în afara căsătoriei oficiale erau stigmatizați, iar legătura mamei cu Japonia ar contrazice mitul „purității” Paektu.
Ko a murit în 2004 la Paris, din cancer la sân; decesul a fost ascuns de presa de stat. După moartea lui Kim Il-sung, Kim Jong-un — al doilea fiu al lui Kim Jong-il cu Ko — a fost propulsat la putere în 2011. Analiștii susțin că stigmatul originii materne explică felul în care regimul gestionează imaginea liderului şi a familiei sale.


Comentarii recente