Deputatul PSD Alexandru Rogobete, fost ministru al Sănătății, l-a criticat duminică pe premierul Ilie Bolojan, afirmând că Guvernul blochează scoaterea la concurs a posturilor din spitale, în contextul deficitului de personal medical.
Rogobete a reamintit că, în perioada în care a condus Ministerul Sănătății, a semnat peste 2.000 de diplome de medic specialist pentru absolvenții de rezidențiat, dar susține că mulți dintre acești tineri au rămas ulterior fără loc de muncă.
„Știți ce au primit mai departe? În foarte multe cazuri, șomeri”, a scris el pe Facebook, precizând că managerii de spitale i-au semnalat că nu au cu cine acoperi gărzile și că posturile necesare nu au fost scoase la concurs.
Fostul ministru a subliniat că o reformă autentică nu constă în blocarea activității sistemului de sănătate, ci în îmbunătățirea funcționării acestuia: „Să formezi medici pe bani publici, să investești ani de pregătire în ei și apoi să-i lași fără posibilitatea de a profesa, în timp ce spitalele duc lipsă de personal? Reforma nu înseamnă să oprești sistemul. Reforma înseamnă să-l faci să funcționeze mai bine.”
În încheiere, Rogobete l-a acuzat pe Ilie Bolojan că folosește termenul „reformă” mai mult ca instrument de comunicare decât ca politică publică și a cerut trecerea la fapte concrete.


Comentarii recente