Primarul municipiului Craiova, Lia Olguța Vasilescu, a declarat sâmbătă că PSD este pregătit să formeze un guvern dacă va obține sprijin parlamentar și a acuzat conducerea liberală, în special pe Ilie Bolojan, că blochează negocierile pentru învestire.
Vasilescu a afirmat că, dacă situația nu se deblochează, există riscul organizării de alegeri anticipate, scenariu pe care, spune ea, mulți parlamentari nu și-l doresc, dar care nu poate fi exclus. Edilul a reproșat lui Bolojan că, deși la începutul mandatului coaliției anunța că se va retrage, acum „nu mai vrea să plece de la Palatul Victoria”.
Ea a acuzat încălcări repetate ale angajamentelor: de la propunerea unui guvern tehnocrat, la refuzul susținerii unui cabinet în care PSD nu ar face parte, până la respingerea unui premier desemnat de propriul partid. „E clar că nu mai vrea să plece de la Palatul Victoria”, a spus Vasilescu.
Despre opțiunile PSD, Vasilescu a afirmat că un guvern social-democrat ar putea trece cu sprijinul UDMR, pe care o descrie ca „un partid serios”, și a menționat că partidul și-a oferit să participe într-o coaliție fără Bolojan sau să își asume guvernarea.
Referitor la un guvern interimar, ea a subliniat că preferă un executiv cu puteri depline și a reiterat că, în opinia sa, situația este blocată de o singură persoană. Vasilescu a mai spus că PSD nu se teme de alegeri anticipate și a criticat decizia președintelui Nicușor Dan de a desemna premier, apreciind că s-a bazat pe promisiuni care nu s-au concretizat.
Sâmbătă, negocierile dintre liderii partidelor și președintele Nicușor Dan au fost suspendate, iar desemnarea unui nou prim-ministru rămâne amânată, pe fondul tensiunilor și lipsei unui acord pentru majoritate.


Comentarii recente