Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat vineri un nou schimb de prizonieri cu Rusia, în urma căruia 160 de militari ucraineni s-au întors acasă. Potrivit șefului statului, toți cei eliberați erau în captivitate din 2022.
Printre cei repatriați se numără membri ai Forțelor Armate ale Ucrainei, ai Serviciului Special de Transport de Stat, ai Gărzii Naționale și ai Poliției de Frontieră. Ei au luptat în apărarea orașului Mariupol și a combinatului Azovstal, dar și pe fronturile din regiunile Donețk, Luhansk, Harkov, Zaporojie, Kiev, Cernihiv și Sumî.
„Continuăm să-i aducem acasă pe ucrainenii aflați în captivitatea rusă. Mulțumesc întregii noastre echipe, care lucrează zi de zi pentru a-i readuce pe ai noștri”, a transmis Zelenski, precizând că autoritățile verifică continuu fiecare nume și urmăresc repatrierea tuturor, atât a militarilor, cât și a civililor.
Acesta este al treilea schimb anunțat de Ucraina în ultimele săptămâni: la începutul lunii iunie au fost eliberați 307 militari, iar în mai alți 205 prizonieri au fost repatriați în urma unor negocieri cu Rusia.


Comentarii recente