Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare Cod galben pentru temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat, valabilă joi, 25 iunie, în intervalul 12:00–21:00. Afectate vor fi majoritatea regiunilor, cu cele mai ridicate valori în vestul și nord-vestul țării.
Vremea se va încinge în Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, în cea mai mare parte a Transilvaniei și în sudul şi estul Moldovei. Temperaturile maxime anunțate vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade Celsius, iar în vest şi nord-vest se pot înregistra valorile cele mai ridicate, unde izolat se poate instala canicula.
Disconfortul termic va fi accentuat, în special în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și uşor depăși pragul critic de 80 de unități.
În Capitală, se anunță temperaturi maxime de 31–33 de grade și minime de 18–20 de grade. Cerul va fi variabil, cu unele înnorări după-amiaza, iar vântul va sufla slab și moderat. ITU în București va atinge pragul critic de 80 de unități, ceea ce indică disconfort termic ridicat.


Comentarii recente