Premierul desemnat Adrian Veștea a declarat, la ieșirea din sediul AUR, că are „deschidere la orice solicitare” venită din partea formațiunii conduse de George Simion. După discuțiile cu liderii AUR, Veștea a spus că dialogul a vizat în special teme economice pe care partidul își dorește să le includă în programul de guvernare.
„Am discutat de o serie de măsuri economice pe care AUR și le dorește și i-am asigurat de toată disponibilitatea ca, dacă nu creează un impact economic și bugetar, să le putem include. Am deschidere la orice solicitare”, a afirmat premierul desemnat.
Veștea a confirmat totodată că se va prezenta în Parlament pentru votul de învestire: „Vom merge la învestire și vom solicita ca parlamentarii, care au fost informați de programul de guvernare, să își exprime votul”.
Votul pentru noul Guvern rămâne incert, după ce AUR a ridicat miza negocierilor. Potrivit unor surse, formațiunea condusă de George Simion solicită funcția de președinte al Senatului pentru Petrișor Peiu, o poziție care i-ar permite acestuia să preia prerogativele de președinte interimar în cazul unei suspendări a lui Nicușor Dan.


Comentarii recente