Funcționarii parlamentari din Senat şi Camera Deputaţilor au declanşat luni o grevă japoneză care va dura pe toată perioada procedurilor de învestire a noului Guvern condus de Adrian Veştea. Protestul a fost anunţat de sindicatele din ambele camere şi vizează nivelul salarial pe care angajaţii îl consideră „umilitor”.
În comunicatul Sindicatului Funcţionarilor Publici Parlamentari se subliniază că activitatea legislativă, controlul parlamentar şi relaţiile externe depind de aparatul tehnic al Parlamentului, iar funcţionarii publici parlamentari solicită salarizare corectă, proporţională cu responsabilităţile şi incompatibilităţile impuse de lege.
Sindicaliştii critică proiectul noii Legi a salarizării unitare, care, spun ei, păstrează statutul defavorizant al poziţiei de funcţionar public parlamentar. Protestul are loc în ziua în care plenul este programat să voteze învestirea Executivului, şedinţa fiind stabilită pentru ora 21:30.
De asemenea, sursa notează că votul pentru Guvernul condus de Adrian Veştea este incert, după ce AUR, condus de George Simion, a ridicat miza negocierilor cerând funcţia de preşedinte al Senatului pentru Petrişor Peiu, poziţie care i-ar permite acestuia să exercite prerogativele de preşedinte interimar în cazul unei suspendări a primarului Nicuşor Dan.


Comentarii recente