Şoferii din România ar putea plăti mai mult pentru un litru de motorină începând cu 1 iulie dacă Guvernul nu prelungeşte reducerea temporară a accizei introdusă în primăvară. Ministrul propus al Energiei, Bogdan Gruia Ivan, a declarat după audieri în comisiile parlamentare reunite că susţine menţinerea acestei facilităţi pentru cel puţin încă trei luni, având în vedere tensiunile din Orientul Mijlociu şi incertitudinile de pe piaţa petrolului.
În prezent, preţul motorinei standard se situează între 9,08 şi 9,14 lei pe litru. Dacă măsura expiră la 30 iunie şi nu este prelungită, carburanţii s-ar putea scumpi cu aproximativ 36 de bani pe litru, ceea ce ar duce preţurile spre 9,45–9,50 lei pe litru.
Reducerea accizei, adoptată prin ordonanţă de urgenţă în aprilie, a scăzut acciza de la 2.804,29 lei la 2.504,29 lei pentru 1.000 de litri, echivalentul unei reduceri de 30 de bani pe litru (aproximativ 36 de bani cu TVA). Măsura a intrat în vigoare la 7 aprilie 2026 şi era valabilă până la 30 iunie, justificată de situaţia de criză pe piaţa petrolului.
Până acum Guvernul nu a anunţat oficial o prelungire; declaraţiile lui Bogdan Ivan reprezintă primul semnal public că noul Executiv ia în calcul extinderea facilităţii pentru încă trei luni.


Comentarii recente