La Congresul PNL, Ilie Bolojan a anunțat existența unui plan de rezervă privind guvernarea, elaborat împreună cu partenerii din USR și UDMR. El a spus că a fost conturată „o formulă cinstită, transparentă, pe față” pentru o posibilă soluție politică și a mulțumit partenerilor pentru prezență, chiar dacă au fost informați târziu.
Bolojan a explicat că propunerea urmărește să ofere stabilitate în contextul crizei actuale și a subliniat necesitatea unui pact pentru România pe următoarele şase luni, care să prevină creşterea deficitelor peste niveluri rezonabile.
El a punctat importanţa implementării proiectelor din PNRR şi a atras atenţia că deciziile guvernamentale trebuie asumate pentru a nu se pierde finanţări europene. De asemenea, a insistat pe reducerea preţurilor la energie şi pe corelarea creşterilor salariale cu productivitatea.
Conform liderului liberal, PNL este pregătit să îşi asume guvernarea în alianţă cu USR şi UDMR dacă nu se ajunge la o soluţie stabilă cu alte formaţiuni. El a reafirmat totodată decizia partidului de a nu forma coaliţie cu PSD; în cazul în care PSD ajunge la guvernare, PNL va trece în opoziţie.


Comentarii recente