Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Dâmboviţa au dispus, la 9 iunie 2026, începerea acţiunii penale şi reţinerea pentru 24 de ore a unui medic care ocupa funcţia de şef de secţie într-un spital municipal din judeţul Dâmboviţa. Cadrele medicale sunt investigate pentru săvârşirea infracţiunii de luare de mită în formă continuată.
Potrivit comunicatului Parchetului, ancheta vizează activitatea desfăşurată în perioada 14 aprilie–22 mai 2026, interval în care medicul ar fi primit repetat sume de bani, cuprinse între 100 şi 400 de lei, de la pacienţi sau de la aparţinătorii acestora. Plăţile ar fi fost efectuate în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor sale de serviciu, inclusiv pentru consultaţii medicale, prescrierea şi efectuarea de tratamente, precum şi pentru internări.
După reţinere, medicul va fi prezentat judecătorului de drepturi şi libertăţi de la Tribunalul Dâmboviţa, iar procurorii au formulat propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.


Comentarii recente