Un orădean de 61 de ani a rămas fără 900 de lei, suma pe care tocmai o retrăsese de la un bancomat, după ce a fost agresat și deposedat în plină zi, în timp ce număra banii. Evenimentul s-a petrecut pe 12 iunie, în jurul orei 17:50, pe strada Nufărului din Oradea, informează Inspectoratul de Poliție Județean Bihor.
Victima a fost abordată de un tânăr de 20 de ani, care i-a prins brațul, i-a smuls banii din mână și a fugit. Bărbatul nu a suferit răni și nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.
Polițiștii Biroului de Combatere a Infracțiunilor contra Persoanei din Oradea l-au identificat pe autorul faptei ca fiind un tânăr din municipiu. Acesta a fost prins miercuri în localitatea Vintere, cu sprijinul Secției nr. 2 de Poliție Rurală Beiuș, reținut pentru 24 de ore și introdus în arestul IPJ Bihor.
Joi, judecătorul de drepturi și libertăți de la Judecătoria Oradea a admis propunerea procurorilor și a dispus arestarea preventivă a tânărului pentru 30 de zile. Cercetările continuă sub coordonarea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea pentru documentarea întregii activități infracționale.


Comentarii recente