Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a anunțat vineri, 26 iunie, că a purtat o convorbire cu omologul său iranian, E.S. Abbas Araghchi, despre situația din Orientul Mijlociu și implicațiile recente ale Memorandumului de Înțelegere semnat cu Statele Unite.
Țoiu a subliniat necesitatea redeschiderii depline şi în condiţii de siguranţă a Strâmtorii Ormuz şi a reiterat importanţa restabilirii libertăţii de navigaţie pentru stabilizarea pieţelor energetice, consolidarea securităţii alimentare şi asigurarea accesului la îngrăşăminte pentru agricultură.
Ministrul a reafirmat angajamentul României pentru soluţii diplomatice menite să întărească securitatea în Orientul Mijlociu şi în regiune şi a menţionat riscurile generate de „războiul ilegal de agresiune purtat de Federaţia Rusă”.
De asemenea, a precizat că Ambasada României la Teheran funcţionează normal şi este pregătită să sprijine repatrierea navigatorilor români, în special a celor care necesită asistenţă medicală. Oana Țoiu a mai spus că noul ambasador al Iranului la Bucureşti a făcut recent primul pas în procesul de acreditare.
Memorandumul SUA–Iran privind încheierea conflictului a intrat în vigoare la 18 iunie. Documentul, semnat de la distanţă, a fost parafat şi cu o copie semnată de preşedintele american Donald Trump în timpul unei cine oficiale cu preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, la Palatul Versailles.


Comentarii recente