Purtătorul de cuvânt al Președinției Rusiei, Dmitri Peskov, a catalogat drept „scandalosă” decizia organizatorilor Cupei Mondiale de Gimnastică Ritmică de la Cluj-Napoca de a nu permite gimnastelor ruse să participe sub drapelul şi cu imnul Rusiei, potrivit agenției TASS.
Peskov a afirmat, în cadrul unei conferințe de presă, că relațiile dintre federația rusă și cea mondială ar fi fost restabilite și că sportivele au dreptul să concureze sub steagul național și cu intonarea imnului. El a caracterizat hotărârea drept „absolut arbitrară” a autorităților municipale din Cluj-Napoca.
Anterior, Federația Rusă de Gimnastică a anunțat retragerea de la competiția din 2026, care se desfășoară în BT Arena între 26 și 28 iunie, invocând „încălcări grave ale regulilor de competiție” și intenția de a solicita aplicarea strictă a deciziilor Federației Mondiale, folosind căile legale internaționale disponibile.
Primarul Emil Boc declarase recent că, deși regulile mondiale au fost modificate pentru a permite folosirea imnului și a steagului, la BT Arena nu va fi intonat imnul Rusiei și nu va fi folosit steagul acestui stat pentru reprezentarea sportivelor ruse.


Comentarii recente