Negociatorul-şef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a declarat luni că gestionarea Strâmtorii Ormuz nu va mai reveni la situaţia anterioară începutului război şi că Iranul va administra această cale navigabilă, transmite agenţia IRNA, citată de AFP.
Ghalibaf, care conduce negocierile cu Statele Unite pentru încheierea definitivă a conflictului din Orientul Mijlociu, a subliniat că „regulile internaţionale vor fi respectate, dar Iranul va administra Strâmtoarea Ormuz”.
Teheranul a anunţat totodată intenţia de a introduce, în aproximativ două luni, un sistem de taxe maritime pentru navele care tranzitează Strâmtoarea Ormuz, după o perioadă de 60 de zile de negocieri legate de un memorandum semnat cu SUA.
Oficialii iranieni avertizează că ridicarea sancţiunilor nu va conduce imediat la o redresare economică rapidă. Ministrul economiei Seyed Ali Madanizadeh a spus că veniturile din petrol rămân afectate şi că dezechilibrele bugetare persistă: „Nu este ca şi cum totul va reveni pur şi simplu la normal.”


Comentarii recente