Iranul a anunțat progrese după prima zi de negocieri cu Statele Unite, care au avut loc în Elveția, a declarat ministrul de Externe iranian Abbas Araghchi.
Un comunicat comun al mediatorilor din Qatar și Pakistan arată că Washingtonul și Teheranul au convenit asupra unei foi de parcurs pentru încheierea unui acord final în termen de 60 de zile. Discuțiile tehnice între oficiali de rang inferior urmează să continue pe parcursul săptămânii, potrivit documentului.
Negocierile au inclus stabilirea unei „linii de comunicare” pentru evitarea incidentelor în Strâmtoarea Ormuz și crearea unui mecanism de coordonare cu guvernul libanez pentru a asigura respectarea încetării operațiunilor militare în Liban. Araghchi a spus că aplicarea acestui mecanism în Liban va fi primul test real al înțelegerilor convenite.
Rundele au fost conduse de vicepreședintele american JD Vance și de ministrul iranian de Externe Abbas Araghchi, în cadrul procesului de 60 de zile. Un oficial american a precizat că delegația iraniană a rămas la locul negocierilor și că discuțiile continuau, în ciuda speculațiilor privind o posibilă suspendare.
Președintele american Donald Trump a avertizat, pe platforma Truth Social, că SUA ar putea relua atacurile asupra Iranului dacă Teheranul nu își controlează grupările afiliate din Liban.


Comentarii recente