Nordul Venezuelei a fost lovit, în interval de aproximativ o oră, de două seisme majore: unul de magnitudinea 7,2, urmat de un al doilea de 7,5, potrivit datelor preliminare ale Serviciului Geologic al Statelor Unite (USGS). Evenimentul, rar prin succesiunea rapidă a celor două mișcări, este catalogat de experţi drept un „dublet seismic”.
Rupturile s-au produs la adâncimi reduse, estimate între 10 şi 20 km, ceea ce a amplificat intensitatea undelor resimţite la suprafaţă, în special în zonele dens populate, cum este Caracas. Seismologii spun că regiunea acumulase tensiuni tectonice pe parcursul a peste 100 de ani, astfel că eliberarea violentă a energiei stocate era, din perspectiva geologică, de aşteptat.
Gina Paola Villalobos Escobar, inginer constructor şi seismolog la Universitatea Autonomă din Tamaulipas, explică mecanismul: energia se acumulează de-a lungul faliilor până când rezistenţa rocilor este depăşită şi apare fracturarea bruscă, generând undele seismice. Ea subliniază că intervalul de 126 de ani de la ultimul mare cutremur în zonă (anul 1900) este nesemnificativ la scara geologică.
Specialista atrage atenţia asupra faptului că ceea ce face victime sunt clădirile vulnerabile, nu mişcarea tectonică în sine: „Cutremurele nu ucid oameni. Clădirile o fac”, a spus ea, referindu-se la construcţiile care nu respectă norme antiseismice. În contextul crizei economice şi al subfinanţării infrastructurii din Venezuela, riscarea unor prăbuşiri creşte considerabil.
Seismologii mai notează că al doilea seism, mai puternic decât primul, poate apărea atunci când prima ruptură declanşează cedarea unor segmente adiţionale ale falii. Regiunea va continua să fie afectată de replici în perioada următoare, pe măsură ce scoarţa terestră îşi reajustează tensiunile.


Comentarii recente