La sediul EHF de la Viena a avut loc tragerea la sorți pentru grupele Ligii Campionilor feminine 2026/2027. Gloria Bistrița a fost inclusă în Grupa B, alături de Metz Handball (Franța) — campioana ediției 2025/2026 — Győri Audi ETO KC (Ungaria), Odense Handbold (Danemarca), RK Podravka Koprivnica (Croația), Storhamar Handball Elite (Norvegia), HSG Blomberg-Lippe (Germania) și Nykøbing Falster Handbold (Danemarca).
CSM București, care a încheiat pe locul al treilea sezonul trecut, a fost distribuită în Grupa A. Adversarele sale vor fi Brest Bretagne Handball (Franța), Team Esbjerg (Danemarca), FTC-Toyota Kovács (Ungaria), RK Krim (Slovenia), BV Borussia Dortmund (Germania), Sola Handballklubb (Norvegia) și OTP Group Budućnost Podgorica (Muntenegru).
Team managerul CSM, Aurelia Brădeanu, a spus pe site-ul clubului că echipa se va confrunta cu o grupă foarte puternică, cu formații experimentate capabile să pună probleme oricărui adversar. Ea a subliniat încrederea în lotul nou format și a precizat că accesul în fazele eliminatorii va cere constanță, concentrare și multă muncă. Obiectivul declarat al echipei bucureștene pentru acest sezon este calificarea în fazele eliminatorii.


Comentarii recente