Fostul ministru al Sănătății Alexandru Rogobete i-a adresat vineri, 26 iunie, un apel public lui Ilie Bolojan, cerându-i să prioritizeze interesul cetățenilor în locul negocierilor politice. Mesajul a fost transmis pe Facebook, în contextul eşecului de la Cotroceni privind desemnarea unui premier.
Rogobete amintește că vorbește nu doar ca politician, ci şi ca om care a lucrat alături de Bolojan la aceeaşi masă şi în același Guvern, conștient de greutatea deciziilor și de responsabilitatea conducerii unei țări. El întreabă când a ascultat Bolojan ultima oară un cetățean care nu cere o funcție, ci o şansă, sau un om care nu vrea explicații economice, ci siguranța că mâine va fi mai bine decât ieri.
Fostul ministru susține că scopul clasei politice nu este să câștige negocieri, ci să recâștige încrederea oamenilor. România, spune el, se degradează nu doar din lipsă de bani, ci şi când cetățenii nu se mai simt reprezentați, iar ambițiile devin mai importante decât responsabilitatea.
Rogobete încheie îndemnându-l pe Bolojan să oprească pentru câteva ore rapoartele, strategiile și negocierile, şi să aleagă oamenii înaintea calculelor politice, pentru că încrederea «ne face bine».


Comentarii recente