Remus Pricopie, rectorul SNSPA, l-a criticat dur pe liderul AUR, George Simion, după ce acesta a cerut suspendarea președintelui Nicușor Dan. Într-o postare publică pe Facebook, Pricopie a afirmat că Simion «îi cere Președintelui României să se ‹conformeze›, altfel trebuie suspendat» și a acuzat‑l de propagandă proKremlin.
Pricopie a mai spus: «Purtătorul de cuvânt al Moscovei la București a grăit iar. George Simion îi cere Președintelui României să se ‹conformeze›, altfel trebuie suspendat. Sigur, când vorbește Simion, nu are în vedere Constituția României – singura căreia trebuie să i se conformeze Președintele României. Are în vedere, mai degrabă, punctaje de tip KGB venite de la Kremlin.»
Rectorul SNSPA a subliniat că are încredere în instituțiile democratice și în electoratul român și a declarat că în săptămâna următoare ţara va găsi «o soluție democratică și responsabilă pentru formarea noului guvern», fără «influențele nocive ale prietenilor lui Simion».
Declarațiile sale urmează poziției lui George Simion, care a susținut pe Facebook că «AUR la guvernare este singura soluție» pentru criza politică și că, dacă președintele Nicușor Dan «nu se conformează», ar trebui suspendat.


Comentarii recente