Rectorul Școlii Naționale de Studii Politice și Administrative (SNSPA), Remus Pricopie, a declarat luni, 22 iunie, că parlamentarii AUR care susțin învestirea Guvernului condus de Adrian Veștea o vor face deoarece liderul partidului, George Simion, le permite acest lucru. El a subliniat că, fără voturile AUR, învestirea nu ar fi posibilă și, astfel, executivul ar putea fi considerat „garantat de AUR”.
Pricopie a catalogat AUR drept un partid extremist și a acuzat conducerea formațiunii, în special pe George Simion, de promovarea unor poziții controversate, inclusiv critici la adresa UE, NATO şi instituţiilor democratice și tolerarea unor manifestări antisemite.
Rectorul a atras atenția asupra semnificației istorice, afirmând că, după guvernele Goga şi Antonescu, Guvernul Veștea ar putea fi primul guvern învestit cu sprijin parlamentar venit din zona extremei drepte după aproape 90 de ani.
Luni, Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaților și Senatului se reunesc de la 21:30 pentru a dezbate și vota cererea de învestire, iar audierile în comisii pentru miniștri au avut loc între orele 12:00 și 21:00, cu prezență fizică și online, cu excepția votului secret cu bile.
Contactat de Digi24, Petrișor Peiu a declarat că AUR se va abține de la vot, afirmând că formațiunea nu vrea să se implice în chestiunile interne ale altor partide și că menținerea abținerii este o decizie sănătoasă.


Comentarii recente