Ministrul interimar de Interne, Cătălin Predoiu, a explicat miercuri, 24 iunie, motivele pentru care a susținut învestirea Guvernului Veștea, în pofida poziției oficiale a PNL de a nu guverna alături de PSD. El a spus că nu va contesta o eventuală decizie de excludere din partid.
Predoiu a afirmat că, de peste o lună, a pledat alături de alți colegi pentru participarea PNL la guvernare, considerând că România avea nevoie urgentă de un executiv funcțional. A explicat că menținerea incertitudinii producea costuri economice și riscuri pe care nu le puteau accepta.
El a subliniat că votul său a fost menit să depășească blocajul politic şi să repună instituţiile în funcţiune, chiar dacă la începutul votării era clar că guvernul nu avea suficiente voturi pentru a fi învestit. Predoiu a spus că a preferat să-şi exprime până la capăt convingerea, în loc să se abţină pentru a evita tensiuni cu partidul.
În continuare, ministrul interimar a cerut dialog şi posibilitatea negocierii în interiorul PNL pentru colegii care au procedat la fel, criticând reacţiile bazate exclusiv pe sancţiuni. Totodată, raportul consemnează că pe 17 iunie Predoiu şi-a dat demisia din funcţia de prim-vicepreşedinte al PNL, document depus la sediul partidului.


Comentarii recente