Președintele Nicușor Dan a declarat joi, 25 iunie, la Gdańsk, că nu este eficientă o abordare permanent combativă atunci când conducătorul se află la cârma instituțiilor pe care vrea să le schimbe. El a spus că timp de două decenii s-a vorbit despre „lupta cu sistemul”, dar a avertizat că reforma trebuie realizată prin instrumente concrete, fără a provoca anarhie.
Dan a explicat că preferă acțiuni ferme și operaționale în locul retoricii: dacă este necesară forța pentru a schimba lucrurile, aceasta trebuie folosită responsabil și legal, nu prin clamatări publice care radicalizează debatele interne. El a comparat, metaforic, opțiunile între exprimare și acțiune, subliniind importanța instrumentelor administrative și legislative pentru a produce schimbări reale, așa cum a încercat și în mandatul său la Primăria Capitalei.
De asemenea, președintele a atras atenția asupra riscului radicalizării disputelor politice din România și a insistat că e esențială menținerea clară a direcției pro-occidentale, evitând consumul de energie pe conflicte interne într-o orientare deja stabilită.
Întrebat dacă un „șef al sistemului” poate livra o Românie corectă, Dan a răspuns că acest lucru este posibil „în timp, şi fără să producă anarhie”.


Comentarii recente