Președintele Nicușor Dan a anunțat că, în consultările programate la Cotroceni marți, 23 iunie, le va solicita reprezentanților partidelor parlamentare să reia dialogul și să adopte „o atitudine rezonabilă”. Șeful statului a spus că va cere negocieri pentru formarea unei majorități parlamentare, nu explicații despre motivele pentru care aceasta nu poate fi realizată.
„România are nevoie de un Guvern. Păstrarea direcției pro-occidentale este o condiție de la care nu ne vom abate”, a mai afirmat Nicușor Dan.
Președintele a convocat consultările după eșecul cabinetului condus de Adrian Veștea, care nu a obținut voturile necesare pentru învestire. Liderul AUR, George Simion, a declarat că parlamentarii formațiunii nu vor susține Executivul propus și a părăsit, împreună cu aceștia, plenul reunit înainte de finalizarea votului, descriind sala drept „sinonimă cu trădarea”.
Administrația Prezidențială a comunicat programul consultărilor:
- 13:00 – Partidul Social Democrat (PSD)
- 13:30 – Alianța pentru Unirea Românilor (AUR)
- 14:00 – Partidul Național Liberal (PNL)
- 14:30 – Uniunea Salvați România (USR)
- 15:00 – Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR)
- 15:30 – Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale
- 16:00 – Partidul S.O.S. România (SOS)
- 16:30 – Partidul Oamenilor Tineri (POT)
- 17:00 – Grupul parlamentar Uniți pentru România
- 17:30 – Grupul parlamentar PACE – Întâi România
- 18:00 – Parlamentarii neafiliați


Comentarii recente