Sorin Grindeanu, președintele PSD, a declarat luni seară, la ieșirea din plenul Parlamentului, că social-democrații au votat în bloc pentru învestirea cabinetului condus de Adrian Veștea, subliniind necesitatea unei guvernări stabile în contextul presiunilor legate de PNRR.
Grindeanu a afirmat că PSD a tratat votul cu responsabilitate, având în vedere termenele-limită: „Mai avem 70 de zile până se închide PNRR, iar România are de recuperat foarte mulți bani”, a spus el. Liderul social-democraților l-a felicitat pe Veștea pentru că a acceptat mandatul într-un context politic dificil și l-a descris ca fiind un om responsabil, preocupat de stabilitatea guvernamentală și de politici publice pentru cetățeni.
El i-a atacat pe politicienii care, în opinia sa, pun interesele personale înaintea interesului național, făcând referire directă la Ilie Bolojan, președintele PNL și premier interimar: „E treaba românilor să-i judece pe cei care pun funcțiile lor personale mai presus de binele românilor”.
Grindeanu a mai spus că în PSD există dezbateri interne, dar deciziile sunt asumate colectiv și a precizat că partidul este pregătit să-și asume guvernarea dacă președintele îi va solicita acest lucru după consultările de la Cotroceni. Totodată, a exclus susținerea de către PSD a unui guvern minoritar PNL–USR–UDMR.
Guvernul propus de Adrian Veștea nu a fost învestit, obținând 207 voturi din cele 233 necesare în Parlament.


Comentarii recente