Președintele AUR, George Simion, a declarat luni, 22 iunie, la Parlament, că formațiunea nu va susține Cabinetul propus de Adrian Veștea și că toți cei 90 de parlamentari ai partidului vor adopta o poziție unitară la vot.
Simion a afirmat că România traversează „cea mai mare criză economică, socială și politică din ultimii 35 de ani” și a calificat actuala propunere de guvernare drept o continuare a fostei coaliții PSD-PNL-USR-UDMR. El a spus că fostul premier interimar Ilie Bolojan ar trebui să părăsească Palatul Victoria, pe care, susține Simion, îl ocupă abuziv din 5 mai.
Liderul AUR a precizat că, la fel cum formațiunea a votat pentru moțiunea de cenzură inițiată de partid, parlamentarii AUR nu vor susține noul Executiv și urmează să părăsească sala în momentul votului de învestire. De asemenea, Simion i-a lansat o invitație la discuții premierului desemnat Adrian Veștea și președintelui Nicușor Dan.
Printre prioritățile politice reiterate de Simion se numără organizarea de alegeri anticipate și, în eventualitatea continuării actualului curs politic, procedura de suspendare a președintelui Nicușor Dan. El a mai acuzat că unii parlamentari ar fi fost abordați de reprezentanți ai altor partide pentru a-și schimba opțiunea de vot, dar a subliniat că „în AUR nu sunt trădători”.


Comentarii recente