Sociologul Gelu Duminică a comentat, luni seară, eşecul învestirii Cabinetului propus de Adrian Veştea, afirmând pe Facebook că „Culmea ironiei e să vezi «trădătorii» cum sunt trădaţi”. În aceeaşi postare a concluzionat: „Cine sapă groapa altuia cade singur în ea”.
Anterior, Duminică criticase prestaţia preşedintelui Nicuşor Dan, scriind că şi-a făcut „imaginea publică ţăndări” şi calificând gestul drept „jenant”.
Adrian Veştea fusese desemnat de preşedintele Nicuşor Dan să formeze Guvernul, decizie luată fără consultarea sau informarea PNL. Mai mulţi membri ai PNL s-au alăturat demersului, iar unii au fost propuşi în echipa guvernamentală care, în cele din urmă, nu a fost învestită.
Pentru învestire guvernul a primit 189 de voturi „pentru”, necesitând 233. Conform rezultatului prezentat în Parlament de Vasile Blaga, din totalul de 464 de parlamentari au fost prezenţi 287, iar voturile exprimate au fost 212: 189 „pentru” şi 23 „împotrivă”.
În încercarea de a obţine susţinere, premierul desemnat s-a întâlnit cu liderul AUR, George Simion, însă AUR nu a votat în favoarea învestirii. În cadrul PNL au existat acuzaţii publice de trădare legate de gesturile politice din această perioadă.


Comentarii recente