Care este motivul pentru care ministrul Mediului ar demisiona în urma scandalului legat de criza apei?
Care este motivul pentru care ministrul Mediului ar demisiona în urma scandalului legat de criza apei?
Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, a declarat că nu va demisiona în urma scandalului legat de lipsa apei potabile în Prahova și Dâmbovița, deoarece responsabilitatea nu este a ministerului, ci a instituțiilor locale. Ea a subliniat că reformele pe care le-a inițiat nu trebuie abandonate din cauza presiunilor politice și că este necesară o abordare realistă a situației. Buzoianu a criticat instituția Exploatare Sistem Zonal Prahova, pe care o consideră responsabilă pentru criza apei, afirmând că aceasta a fost creată pentru a asigura privilegii politice și că sistemul hibrid de furnizare a apei din Prahova trebuie revizuit.


Comentarii recente