Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a acuzat, sâmbătă, autoritățile române că ar fi politizat sportul după ce echipa de gimnastică ritmică a Rusiei a decis să nu participe la etapa FIG World Challenge Cup de la Cluj-Napoca.
Într-un comunicat, Zaharova susține că sportivele nu au fost lăsate să concureze sub drapelul şi imnul Federației Ruse, ceea ce ar contraveni, în opinia Moscovei, deciziilor recente ale Federației Internaționale de Gimnastică (FIG) şi ale European Gymnastics privind eliminarea unor restricții. „Singura reacție posibilă și firească din partea Rusiei a fost refuzul de a participa la competiție”, se arată în comunicat.
Purtătoarea de cuvânt îl acuză în mod direct pe primarul Clujului, Emil Boc, că ar fi impus menținerea restricțiilor „sub pretextul declarațiilor de rutină privind combaterea statului agresor” și afirmă că organizatorii nu i s-au opus edilului. De asemenea, Zaharova denunță ceea ce numește „rusofobie cultivată în România” și afirmă că țara noastră nu asigură condiții egale pentru participanți, sugerând că ar trebui privată de dreptul de a găzdui astfel de competiții.
Ministerul rus de Externe avertizează că „partea rusă nu va lăsa această situație fără consecințe”. Reacția Moscovei a urmat anunțului primarului Emil Boc din 24 iunie, potrivit căruia la Cluj-Napoca nu vor fi folosite drapelul și imnul Federației Ruse. Competiția se desfășoară între 26 și 28 iunie la BTarena și reunește sportive și ansambluri din mai multe continente.


Comentarii recente