Eurodeputata Diana Șoșoacă a transmis sâmbătă un live de aproape o oră și jumătate din Moscova, unde se află în cadrul unei delegații a partidului SOS România. În filmare apar și deputatul Mihai Adrian Țiu şi mai multe ghizi, iar Șoșoacă îi arată urmăritorilor mai multe zone din capitala Rusiei, inclusiv Kremlinul.
Pe parcursul transmisiunii, eurodeputata a lăudat în repetate rânduri curățenia, infrastructura și transportul public din Moscova, afirmând că „s-a chinuit cinci minute să găsească o hârtie pe jos” şi descriind oamenii drept „extrem de educați”. A filmat şi persoane care cântau într-un pasaj, folosindu-le ca exemplu de cultură urbană.
Live-ul a stârnit mii de reacţii şi comentarii, cu opinii împărţite: mesaje de apreciere, dar şi atacuri la adresa ei. În timpul transmisiunii, Șoșoacă l-a atacat dur pe primarul Clujului, Emil Boc, şi l-a acuzat, printre altele, de politică care ar fi sărăcit populaţia în 2009, folosind expresii jignitoare.
Delegatia SOS România prezentă în Rusia include între alţii pe Sorin George Oltenașu, Elena Laura Toader, Nicolae Mirel Ion şi Mihai Adrian Țiu. Membrii delegaţiei au vizitat Duma de Stat şi au participat la Congresul Internaţional „The World Needs a Father”, eveniment dedicat familiei şi valorilor morale. Șoșoacă afirmă că este prima delegaţie a unui partid parlamentar românesc în Duma în ultimii 20 de ani.
Contextul rămâne unul sensibil: Rusia continuă războiul împotriva Ucrainei declanșat în 2022, iar organizaţii internaţionale precum Human Rights Watch semnalează reprimarea opoziţiei şi încălcări ale drepturilor omului în Rusia.


Comentarii recente