Liderul Hezbollah, Naim Qassem, a criticat ferm acordul‑cadru semnat la Washington între Liban şi Israel, cu mediere americană, calificând documentul drept „o greşeală gravă”, „umilitor” şi „nul şi neavenit”. În comunicatul său, Qassem acuză guvernul libanez că prin semnarea acordului ar legitima prezenţa israeliană pe teritoriul Libanului şi ar renunţa la suveranitate.
El susţine că prevederile acordului contravin intereselor Libanului şi afirmă că singurele texte valide ar fi cele convenite între Statele Unite şi Iran în negocierile referitoare la încetarea ostilităţilor din regiune. Qassem reafirmă că Hezbollah respinge orice înţelegere care nu se aliniază cadrului stabilit în discuţiile bilaterale cu Teheranul şi Washingtonul.
Acordul‑cadru prevede, potrivit publicaţiilor care au relatat textul, obiective precum încetarea conflictului, negocieri directe mediate de SUA, înfiinţarea unui Grup de Coordonare Militară, dezarmarea grupărilor nestatale urmată de retragerea treptată a forţelor israeliene şi restabilirea controlului de către armata libaneză în „zone pilot”. De asemenea, documentul include angajamente privind reconstrucţia Libanului şi mobilizarea sprijinului internaţional.


Comentarii recente