România se confruntă, la finalul lunii iunie, cu cel mai puternic val de caniculă al acestui sezon. Administrația Națională de Meteorologie a emis avertizări succesive — Cod galben, Cod portocaliu și Cod roșu — valabile pe intervale diferite până la începutul lunii iulie.
În perioada 27 iunie, ora 10:00 – 28 iunie, ora 10:00, regiunile Oltenia, Muntenia, Dobrogea și Moldova sunt vizate de temperaturi neobișnuit de ridicate, cu maxime între 30 și 34°C și nopți tropicale, cu minime între 17 și 20°C. Pentru Banat, Crișana, Maramureș și Transilvania a fost instituit Cod portocaliu, cu valori de până la 38–39°C în Câmpia de Vest și nopți cu minime între 17 și 22°C.
ANM a anunțat un Cod roșu de caniculă, începând din 29 iunie, ora 10:00 până pe 1 iulie, ora 10:00, pentru mare parte din teritoriu, inclusiv București. În acest interval, maximele vor atinge 35–41°C, cele mai ridicate fiind estimate în Banat și Crișana, iar indicele temperatură‑umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.
Un cod roșu emis pentru 28–29 iunie vizează 16 județe: Arad, Bihor, Satu Mare, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Maramureș, Bistrița‑Năsăud, Mureș, Sibiu, Harghita, Covasna, Brașov, Suceava și Botoșani. Până luni dimineață, zone din Banat, Oltenia, Muntenia și Moldova rămân sub Cod portocaliu, iar Dobrogea și sud‑estul Munteniei sub Cod galben.


Comentarii recente