Dinamo București, campioana României la handbal masculin, şi-a aflat adversarele din faza grupelor Ligii Campionilor 2026/2027. Echipa din Capitală va evolua în Grupa E alături de FC Barcelona (Spania), Montpellier Handball (Franţa) şi SAH Aarhus (Danemarca).
Pe lângă aceste formaţii, competiţia reuneşte echipe precum HC Zagreb, Aalborg Håndbold, Paris Saint-Germain, SC Magdeburg, One Veszprém HC, Kolstad Handball, Industria Kielce şi Sporting Clube de Portugal (cu locuri garantate), iar MT Melsungen a obţinut calificarea din poziţia de câştigătoare a European League. Alte participante convocate pe bază de invitaţii sunt GOG, HBC Nantes, Füchse Berlin, PICK Szeged, HC Vardar, Orlen Wisla Plock, FC Porto, RK Celje Pivovarna Lasko, RK Partizan AdmiralBet, HC Kriens-Luzern şi IFK Kristianstad.
Ţările reprezentate în competiţie: Danemarca, Franţa şi Germania câte trei echipe; Polonia, Portugalia şi Ungaria câte două; iar Croaţia, Elveţia, Macedonia de Nord, Norvegia, Serbia, Slovenia, Spania şi Suedia câte una. Nu au primit invitaţii echipele MOL Tatabanya KC (Ungaria), Valur (Islanda) şi Elverum Handball (Norvegia).
Structura grupelor este următoarea: Grupa A – Veszprém, Füchse Berlin, FC Porto, Partizan; Grupa B – Nantes, Melsungen, Wisla Plock, Vardar Skopje; Grupa C – Aalborg, PSG, Zagreb, Celje; Grupa D – Sporting, Pick Szeged, GOG, Kristianstad; Grupa E – Barcelona, Montpellier, SAH Aarhus, Dinamo Bucureşti; Grupa F – Magdeburg, Kielce, Kolstad, Kriens-Luzern.
Primele două clasate din cele şase grupe vor avansa în runda principală, iar ocupantele locurilor trei şi patru vor continua în Liga Europeană de Handbal Masculin a EHF. Meciurile grupei încep pe 9/10 septembrie. În clasamentul european masculin, România ocupă locul 7 cu 77,50 puncte.


Comentarii recente