Echipa națională de gimnastică ritmică a Rusiei a anunțat retragerea de la etapa de Cupă Mondială organizată la Cluj-Napoca în perioada 26-28 iunie 2026, după ce autoritățile locale ar fi comunicat verbal că drapelul Rusiei nu va fi arborat, iar imnul național nu va fi intonat.
În luna mai 2026, World Gymnastics a ridicat embargo-ul impus sportivilor din Rusia şi Belarus după izbucnirea conflictului armat din Ucraina, permițând utilizarea imnului şi a culorilor naţionale. Federaţia Rusă de Gimnastică a transmis, însă, că reprezentanţii ruşi au fost informaţi de organizatori că, dacă vor câştiga, imnul nu va fi intonat şi drapelul nu va fi arborat.
Primarul Emil Boc a declarat public că nu va permite intonarea imnului rus şi arborarea drapelului la Cluj, motiv pentru care Comitetul Olimpic Rus a calificat afirmaţiile drept o încălcare a Cartei Olimpice şi a anunţat că a informat Comitetul Internaţional Olimpic.
Irina Deleanu, preşedintele Federaţiei Române de Gimnastică Ritmică, a avertizat că decizia pune federaţia naţională într-o situaţie dificilă, expunând organizarea Campionatului Mondial de anul viitor şi posibil sancţiuni din partea forului internaţional. Competiţia se desfăşoară la Sala Polivalentă BTarena din Cluj, administrată de municipalitate.


Comentarii recente